close
تبلیغات در اینترنت
درباره سریال ۲۴/ 24 ساعت مهندسی فرهنگی به شیوه‌ آنگلوساکسون‌! + تصاویر
سریال 24 با تصویر کشیدن تهدید ها و آسیب ها و به هم ریختگی توازن بین دو مقوله تهدید و فرصت و ایجاد نا امنی، بقای به خطر افتاده یک تمدن را نشان می‌دهد، از این حیث سریال 24 به عنوان بخشی از سینمای استراتژیک می کوشد با نشان دادن تهدید های خارجی و آسیب های داخلی و پوشش آن توسط سرویس های امنیتی بقای یک جامعه را حفظ کندپخش سریال 24 از شبکه فارسی‌وان و رویداد‌های اتفاق افتاده در عرصه داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران بهانه‌ای برای بررسی این سریال را مهیا کرده است. آغاز پخش فصل هشت سریال 24 از این شبکه،…
آخرین ارسال های انجمن

درباره سریال ۲۴/ 24 ساعت مهندسی فرهنگی به شیوه‌ آنگلوساکسون‌! + تصاویر
سریال 24 با تصویر کشیدن تهدید ها و آسیب ها و به هم ریختگی توازن بین دو مقوله تهدید و فرصت و ایجاد نا امنی، بقای به خطر افتاده یک تمدن را نشان می‌دهد، از این حیث سریال 24 به عنوان بخشی از سینمای استراتژیک می کوشد با نشان دادن تهدید های خارجی و آسیب های داخلی و پوشش آن توسط سرویس های امنیتی بقای یک جامعه را حفظ کندپخش سریال 24 از شبکه فارسی‌وان و رویداد‌های اتفاق افتاده در عرصه داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران بهانه‌ای برای بررسی این سریال را مهیا کرده است.آغاز پخش فصل هشت سریال 24 از این شبکه، درست بعد از انتخابات یازدهم ریاست جمهوری و قرابت موضوعی این فصل با پرونده هسته ایران در نوع خود قابل تامل است، از این جهت بررسی این سریال و بلاخص فصل هشت و چشم انداز آن برای ساخت فصل جدید در سال 2014 به عنوان دور نمای فکری سازندگان و سیاست گذاران فیلم برای سوق دادن افکار عمومی مردم جهان لازم می‌باشد

سریال 24 و سینمای استراتژیک

در دنیای امروز سینمای استراتژیک یکی از مهمترین ابزار های ایالت متحده آمریکا  برای گسترش هژمونی خود محسوب می شود به واقع سینمای استراژیک  با به تصویر کشیدنِ بقای یک تمدن، بقای یک کشور و بقای یک جامعه، ضعف ها و آسیب ها را پوشش می‌دهد و علاوه بر پوشاندن این آسیب ها، با شناسایی دقیق تهدید و آنالیز کردنشان به خنثی کردن آن می‌پردازد.

 

سینمای استراتژیک نه تنها مربوط به بقای یک تمدن بلکه موضوعاتی نظیر بقای فرهنگی، بقای اجتماعی و یا حتی بقای ایدئولوژیک را درون خود جای داده است.

بدون شک سینمای استراتژیک را نمی‌توان در فرم خلاصه کرد، انتقال پیام در قالب سرگرمی(Entertainment) و فرمِ زیبا تنها پوسته ای از ظاهر این سینما می‌باشد چرا که اصلی ترین خواستگاه سازندگان این دست سریال ها انتقال هر چه بهتر پیام در قالب سرگرمی است.

سریال 24 نیز یکی از این سریال ها می باشدکه با تصویر کشیدن تهدید ها و آسیب ها و به هم ریختگی توازن بین دو مقوله تهدید و فرصت و ایجاد نا امنی، بقای به خطر افتاده  یک تمدن  را نشان می‌دهد، از این حیث سریال 24 به عنوان بخشی از سینمای استراتژیک می کوشد با نشان دادن تهدید های خارجی و آسیب های داخلی و پوشش آن توسط سرویس های امنیتی بقای یک جامعه را حفظ کند، به این دلیل بررسی ابعاد سریال 24 با توجه به ویژه بودن این سریال و چرایی پخش فصل هشت آن از شبکه فارسی وان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نیم نگاهی به 24

سریال 24 از جمله سریال های استراتژیکی می باشد که توانسته است با ایجاد فضایی سرگرم کننده و با ضرب آهنگی تند رویداد های متفاوت سیاسی جهان را به تصویر بکشد.نام فیلم خود به خوبی توانسته است هیجانی وصف ناپذیر را برای مخاطب ایجاد کند، به واقع 24 به معنای یک روز کامل می باشد که در هر ساعت آن لحظاتی حساس برای ایالت متحده آمریکا و جامعه بین الملل محسوب می‌شود.

24 بیانگر بیست و چهار ساعت بحرانی می باشد که در آن زمان آمریکا با دخالت های خارجی و یا تروریست ها و عوامل فساد داخلی در حال حرکت به آشوبی گسترده است، در این ما بین جک باور در نقش مأمور ویژه واحد سی‌تی‌یو(CTU) یا واحد ضد تروریستی به دولت آمریکا خدمت می‌کند. جک باور در این سریال در نقش یک منجی برای بشریت ظاهر می‌شود و با مقابله در برابر تروریست ها، و معدوم کردن عملیات های هسته ای، شیمیایی، بیولوژیکی و برخورد با عوامل فساد داخلی، بحران به وجود آمده را مدیریت می کند.
 
در سال 1380 شمسی یا 2001 میلادی یعنی 12 سال پیش، این سریال در نزدیکی های واقعه پر سر و صدای یازده سپتامبر و اولین سال کاری جورج بوش پخش شد در همان سال بود که جمهوری خواهان حکومت را به دست گرفته بودند و با شعار ایجاد نظم نوین جهانی در پی ایجاد تغییر بودند.

در همین راستا بود که نخستین رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا در سریال تحت عنوان دیوید پالمر نقش آفرینی کرد و درست بعد از هشت سال از پخش این سریال حکومت جمهوری خواهان توسط رئیس جمهوری سیاه پوست دموکرات ها تصرف شد. امری که مقدمه چینی آن توسط سریال 24 پایه ریزی شد.
     

دیوید پالمر رئیس جمهور سیاه پوست در سریال 24باراک اوباما اولین رئیس جمهور سیاه پوست

گذشته از نکات ذکر شده حامیان سریال 24 نیز درخور تامل می باشند "دونالد‌ رامسفلد"، وزیر دفاع آمریکا، "دیک چنی" معاون اول جور بوش و همچنین ثروتمند ترین مرد جهان "بیل گیتس" مدیر عامل شرکت مایکروسافت به عنوان حامیان این محصول تلویزیونی معرفی شده اند.


  بیل گیتس                           دیک چنی                        دونالد‌ رامسفلد

این سریال در هر دوره زمانی و با شرایط حاکم بر جهان هماهنگی های مطلوبی را داشته است، غلظت و شدت مباحث امنیتی و مهمتر از آن سیاست و مهمتر از همه آن ها مباحث قدرت در سریال 24 بسیار برجسته می‌باشد.

ضریب نفوذ این سریال در شکل گیری ذهنیت شهروند آمریکایی در نسبت با وقایع بعد از 11 سپتامبر، امنیتی کردن فضای جامعه آمریکا، اعلام جنگ با تروریست ها توسط جورج بوش، پلیسی کردن فضای کشورهای غربی و بلاخص آمریکا، توجیه حمله به افغانستان و عراق و روشن کردن آتش جنگ و همچنین انتخاب بی سابقه و غیر قابل باور یک سیاه پوست به عنوان رئیس جمهور آمریکا بعد از دوران جمهوری خواهان بسیار موثر بوده است.

ارزش استراتژیک این سریال در بازگرداندن تعادل امنیتی به سیستم مد نظر آمریکا است و این امر به معنای رفع وضعیت بحرانی و چگونگی  استفاده و به کارگیری 4 مبنا و مفهوم استراتژیکِ قدرت، سیاست، امنیت و بحران است.

نیم نگاهی به سازندگان فیلم

سریال 24 در هشت فصل (هر فصل 24 قسمت)  از سال 2001 تا  2010 یعنی در طی نه سال تا کنون پخش شده است و طبق اعلام صورت گرفته فصل جدید آن در سال 2014 پخش خواهد شد، در سال 2008 نیز مابین فصل 6 و 7 فیلم دو ساعته ای تحت عنوان ۲۴: رستگاری(24: Redemption) به پخش درآمد که به نوعی مکمل این دو فصل بود.

این سریال توسط شبکه رسانه‌ای فاکس (Fox Broadcasting Company) وابسته به امپراطور رسانه ای جهان و یهودی سرمایه دار، کیث روپرت مرداک (Keith Rupert Murdoch)  می‌باشد، همانگونه که شبکه فارسی وان در ذیل سلطه وی است.

 

سریال 24 تنها محدود به این موضوع نشد، بلکه تاکنون یازده رمان درباره اتفاقات دیگر زندگی جک باور به چاپ رسیده ‌است و همچنین ۹ کتاب دیگر در مورد این سریال منتشر شد، که در آن توضیحاتی درباره اتفاقات فصل‌ها و شخصیت‌ها داده شده‌ است، همچنین این سریال به شکل بازی بر روی کنسول پلی استیشن و نسخه موبایلی آن منتشر شد.
 
تا کنون سریال 24 برنده ده ها جایزه از جشنواره های مختلف فیلم و سریال شده است؛ به طور مثال طی سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ میلادی نامزد دریافت جایزه بهترین سریال درام شد و در نهایت در سال ۲۰۰۶ میلادی توانست برنده این جایزه شود.

نویسندگان فیلم "جول سارنو" و "رابرت کوچران" در سال ۲۰۰۲ میلادی برنده جایزه بهترین نویسندگان سریال درام شدند و نقش اصلی سریال "کیفر ساترلند" در سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ میلادی (برای ۲۴: رستگاری) نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد سریال‌های درام شد و در سال ۲۰۰۶ میلادی این جایزه را دریافت کرده‌است.البته این جوایز تنها بخشی از جوایز دریافتی سریال 24 است.
 
این سریال تا کنون توسط 19 کارگردان، 24 نویسنده و 38 تهیه کننده ساخته شده است؛ هر چند که بعضی از این عوامل به طور مشترک در دیگر بخش ها نیز دخالت داشته اند، که با نیم نگاهی به سوابق و شخصیت هر یک از آن ها می‌توان کوله باری از تجربه کل سینمای هالیوود را مشاهده کرد.
بازدید : 53
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مسنجر نیمباز
شیعه.♦̣̣̣̣̣̣.خدا.♦̣̣̣̣̣̣.عشق.♦̣̣̣̣̣̣.کربلاقالب وبلاگ