close
تبلیغات در اینترنت
از ایرانی‌ای که پیامبر اسلام به او حکم فرمانروایی دادند تا اولین شهید ایرانی اسلام
باذان بن ساسان" در حیات حضرت رسول صلی الله علیه واله درگذشت وفرزندش "شهر بن باذان" از طرف پیغمبر به حکومت منصوب شد. وی نیز همچنان روش پدر را تعقیب نمود و با دشمنان اسلام مبارزه می‌کرعلاقه ایرانیان به اسلام از همان آغاز ظهور این دین مقدس شروع شد. قبل از اینکه شریعت مقدس اسلام توسط مسلمانان به این سرزمین بیاید‌. ایرانیان مقیم یمن به آیین اسلام گرویدند و با میل و رغبت به احکام قرآن تسلیم شدند و از جان و دل در ترویج شریعت اسلام کوشش نمودند و حتی در راه اسلام و مبارزه با معاندین نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌واله…
آخرین ارسال های انجمن

از ایرانی‌ای که پیامبر اسلام به او حکم فرمانروایی دادند تا اولین شهید ایرانی اسلام

باذان بن ساسان" در حیات حضرت رسول صلی الله علیه واله درگذشت وفرزندش "شهر بن باذان" از طرف پیغمبر به حکومت iran منصوب شد. وی نیز همچنان روش پدر را تعقیب نمود و با دشمنان اسلام مبارزه می‌کرعلاقه ایرانیان به اسلام از همان آغاز ظهور این دین مقدس شروع شد. قبل از اینکه شریعت مقدس اسلام توسط مسلمانان به این سرزمین بیاید‌. ایرانیان مقیم یمن به آیین اسلام گرویدند و با میل و رغبت به احکام قرآن تسلیم شدند و از جان و دل در ترویج شریعت اسلام کوشش نمودند و حتی در راه اسلام و مبارزه با معاندین نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌واله جان سپردند. خدمات ایرانیان در انتشار و ترویج دین اسلام نیازمند به تحقیق بسیار دامنه داری است‌. تاریخ فتوحات اسلامی در شرق وغرب جهان حاکی از جان‌فشانی و مجاهدت گروهی از مردمان ایرانی است که با خلوص عقیده در راه اسلام از خود‌گذشتگی نشان دادند و دشمنان داخلی و خارجی اسلام را سرکوب کردند.

مسلمانان کشورهای شرقی و جنوب شرقی مانند شبه قاره هند و پاکستان، ترکستان شرقی چین، مالزیا، اندونزی و جزایر اقیانوس هند مرهون فعالیت‌های بی‌نظیر ایرانیان مسلمان هستند که با کوشش پیگیری از طریق دریانوردی و بازرگانی اسلام را به دورترین نقاط آسیا رسانیدند و از طریق تبلیغ و ارشاد، مردم را با دین مقدس اسلام آشنا ساختند. ایرانیان در کشورهای غربی و شمال آفریقا و قاره اروپا و آسیای‌صغیر نیز در ترویج دین اسلام سهم بسزایی دارند.

پس از اینکه اهالی خراسان و نواحی شرقی ایران برضد خلافت ضد اسلامی امویان قیام کردند و بساط حکومت آنان را که به نام اسلام بر مردم مسلمان حکومت می‌کردند بر انداختند و عباسیان بر اریکه خلافت مستقر شدند تمام امور کشوری و لشکری ممالک اسلام به دست ایرانیان مخصوصا خراسانیان افتاد و اینان تمام مناصب سیاسی دولت اسلامی را در شرق و غرب به دست گرفتند‌. در عصر مامون هنگام مراجعت وی به عراق گروهی از اعیان و اشراف و رجال خراسان با وی همراهی کردند و در عراق ساکن شدند “مامون” چون از کارشکنی بعضی از افراد خاندان خود ناراحت بود تصمیم گرفت مناصب دولتی را به ایرانیان بدهد‌.

iran

از این رو گروهی از بزرگان ایران را به نواحی مصر و شمال افریقا فرستاد تا در آنجا مستقر شده راه نفوذ مخالفین را در آن مناطق بگیرند‌. مخصوصا که هنوز دولت امویان در اندلس وجود داشت و عباسیان از این جهت همواره در ناراحتی به سر می‌بردند و از نفوذ آنان جلوگیری می‌کردند‌. در اوان تولد حضرت محمد ‌صلی‌الله‌علیه‌واله گروهی ایرانی در یمن، عدن، حضر‌موت و ساحل دریای سرخ زندگی می‌کردند و حکومت یمن را نیز دردست داشتند‌.

در زمان “انوشیروان”، دولت حبشه از طریق دریا به یمن حمله کرد و حکومت این منطقه را برانداخت. “سیف‌بن ذی‌یزن” پادشاه یمن به دربار “انوشیروان” آمد تا از وی یاری بجوید و حبشیان را از یمن بیرون کند‌. مورخین نوشته‌اند “سیف” مدت هفت سال در تیسفون (مدائن) اقامت نمود تا اجازه یافت که با انوشیروان ملاقات کند‌. “سیف‌بن‌ذی‌یزن” به انوشیرروان گفت: مرا درجنگ با حبشیان یاری کن و گروهی از سربازان خود را با من بفرست تا مملکت خود را بگیرم‌. انوشیروان گفت: درآیین من روا نیست که لشکریان خود را فریب دهم و آنها را به کمک افرادی که با من هم عقیده نیستند بفرستم‌. پس از مشورت با درباریان و مشاورینش قرار شد که گروهی از زندانیان محکوم به اعدام را همراه “سیف بن ذی‌یزن” به یمن بفرستند تا حبشیان را از آنجا اخراج کنند. این رای به تصویب رسید و مورد عمل قرار گرفت‌. تعداد این جماعت را درحدود هزار نفر نوشته‌اند، و همین جماعت اندک توانستند حبشیان را که عدد آنها از سی‌هزار هم بیشتر بود از پا درآورند و همه را هلاک کنند‌. فرماندهی ایرانیان در یمن به عهده شخصیی به نام «وهرز» بود پس از شکست حبشیان و مردن “سیف بن ذی یزن”، همین «وهرز» ایرانی که نام حقیقی آن «خرزاد » بود در یمن به حکومت رسید و از دولت ایران متابعت می‌نمود. هنگامی که دین اسلام آشکار شد و پیامبر دعوت خود را آغاز نموند حکومت یمن به دست “باذان بن ساسان” ایرانی بود.

 جنگهای حضرت رسول “صلی‌الله علیه‌واله” با قبایل عرب و مشرکین قریش در زمان همین” باذان” شروع شد. ‌باذان از جانب “خسرو پرویز” بر یمن حکومت می‌کرد و بر سرزمین‌های حجاز و تهامه نیز نظارت داشت و گزارش کارهای آن حضرت را مرتبا به خسرو پرویز می‌رسانید. پیامبر صلی‌الله‌علیه‌واله در سال ششم هجری خسرو پرویز را به دین مقدس اسلام دعوت نمود‌. وی از این موضوع سخت ناراحت شد و نامه آن جناب را پاره نمود و برای “باذان” عامل خود در یمن نوشت که نویسنده این نامه را نزد وی اعزام کند. باذان نیز دو نفر ایرانی را به نام “بابویه” و”خسرو” به مدینه فرستاد و پیام “خسرو پرویز” را به آن جناب رسانیدند. و این اولین ارتباط رسمی ایرانیان با حضرت محمد صلی الله علیه واله بوده است. هنگامی که خبر احضار حضرت محمد صلی الله علیه وآله به ایران به مشرکین قریش رسید بسیار خوشوقت شدند و گفتند  دیگر برای محمد خلاصی نخواهد بود. زیرا  ملک الملوک خسرو پرویز با وی طرف شده و او را از بین خواهد برد‌.

دین اسلام

نمایندگان “باذان” با حکمی که در دست داشتند در مدینه حضور پیغمبر رسیدند و منظور خود را در میان گذاشتند. حضرت فرمودند: فردا بیایید و جواب خود را دریافت کنید. روز بعد که خدمت آن جناب آمدند، حضرت فرمود: “شیرویه” دیشب شکم پدرش “خسرو پرویز” را درید و او را هلاک کرد. پیغمبر فرمودند‌: خداوند به من اطلاع داد که شاه شما کشته شد و مملکت شما به زودی به تصرف مسلمین درخواهد آمد‌. اینک؛ شما به یمن بازگردید و به “باذان” بگویید اسلام اختیار کند؛ اگر مسلمان شد حکومت یمن همچنان با او خواهد بود. نبی اکرم صلی الله علیه واله به این دونفر هدایایی مرحمت فرمود و آن دو نفر به یمن بازگشتند و جریان را به “باذان” گفتند.

باذان گفت: ما چند روزی درنگ می‌کنیم اگر این مطلب درست از کار درآمد معلوم است که وی پیغمبر است و از طرف خداوند سخن می‌گوید؛ انگاه تصمیم خود را خواهیم گرفت چند روزی براین قضیه گذشت که پیکی از تیسفون رسید و نامه از طرف “شیرویه” برای “باذان” آورد‌. “باذان” از جریان قضیه به طور رسمی مطلع شد و شیرویه علت کشتن پدرش را برای وی شرح داده بود. شیرویه نوشته بود که مردم یمن را به پشتیبانی وی دعوت کند و شخصی را که درحجاز مدعی نبوت است آزاد بگذارد و موجبات ناراحتی او را فراهم نسازد. باذان دراین هنگام مسلمان شد و سپس گروهی از ایرانیان که آنها را «ابناء» و «احرار» می‌گفتند، مسلمان شدند و اینان نخستین ایرانیانی هستند که وارد شریعت مقدس اسلام گردیدند.

حضرت محمد صلی الله علیه واله “باذان” را همچنان بر حکومت یمن ابقا کردند و وی از این تاریخ از طرف نبی اکرم بر یمن حکومت می‌کرد و به ترویج و تبلیغ اسلام پرداخت و مخالفین و معاندین را سر جای خود نشانید‌. “باذان” در حیات حضرت رسول صلی الله علیه واله درگذشت وفرزندش “شهر بن باذان” از طرف پیغمبر به حکومت منصوب شد. وی نیز همچنان روش پدر را تعقیب نمود و با دشمنان اسلام مبارزه می‌کرد. پس از مراجعت نبی اکرم از «حجة الوداع» چند روزی از فرط خستگی مریض شده و بستری گردیدند. “اسود بن عنسی” از حال پیغمبر اطلاع پیدا کرد و پنداشت که نبی اکرم صلی الله علیه واله از این ناخوشی رهایی پیدا نخواهد کرد.

irani

از این رو در یمن ادعای نبوت کرد و گروهی را دور خود جمع نمود‌.عده کثیری از اعراب یمن پیرامون وی را گرفتند‌. ارتداد “اسود عنسی” نخستین ارتدادی است که دراسلام پدید آمد‌. “عنسی” با قبایلی از عرب که پیرامون وی را گرفته بودن‌ به طرف صنعا حمله کرد‌. “شهر بن باذان” ایرانی که حاکم حضرت نبی اکرم صلی الله علیه واله بود و در مرکز صنعا حکومت می‌کرد. خود را برای دفع “اسود کذاب” که ضد اسلام قیام کرده بود آماده ساخت‌. “اسود” با هفتصد سوار به جنگ “شهر بن باذان” آمد و بین این دو جنگ سختی در گرفت.

“شهر بن باذان” دراین جنگ کشته شد و این نخستین فرد ایرانی است که در راه اسلام به شهادت رسید. پس از کشته شدن “شهر بن باذان” ریاست ایرانیان را “فیروز” و “دادویه” به عهده گرفتند‌. اینان همچنان در طریقه اسلام و متابعت از پیامبر ثابت ماندند و روش “باذان” و فرزندش شهر بن باذان را از دست ندادند. در این بین جریان کشته شدن شهر بن باذان و حوادث یمن به اطلاع پیامبر رسید و مسلمانان مدینه متوجه شدند که جز ایرانیان و جماعتی از عرب سرزمین یمن مرتد شده و پیرامون اسود کذاب را گرفته‌اند. “جشیش دیلمی” که از ایرانیان مسلمان یمن بود می‌گوید: …سپس مطلع شدیم که پیامبر برای جماعتی دیگر نامه نوشته‌اند و فرمان داده‌اند که از “فیروز” و”دادویه” و‌ “دیلمی” پشتیبانی کنند و آنان را در مقابل “اسود بن کذاب” یاری نمایند از این رو در میان مردم پشتیبان پیدا کردیم.

خدمات متقابل اسلام و ایران-اثر استاد شهید مرتضی مطهری- ص۷۳ تا
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مسنجر نیمباز
شیعه.♦̣̣̣̣̣̣.خدا.♦̣̣̣̣̣̣.عشق.♦̣̣̣̣̣̣.کربلاقالب وبلاگ